40B120H1 Tranzistors IGBT+d, 1200V, 40A, 500W, TO-247
AOK40B120H1
1
  • Apraksts
    • Manufacturer ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
    • Type of transistor IGBT
    • Collector-emitter voltage 1.2kV
    • Collector current 40A
    • Power dissipation 250W
    • Case TO247
    • Gate-emitter voltage ±30V
    • Pulsed collector current 120A
    • Mounting THT
    • Gate charge 128nC
    • Kind of package tube
    • Turn-on time 133ns
    • Turn-off time 375ns
    • Collector-emitter saturation voltage 1.8V
    • Turn-off switching energy 1.24mJ
    • Turn-on switching energy 2.45mJ Additional information
    • Gross weight: 6.077 g
    • Manufacturer part number: AOK40B120H1
    Parametri
    500W
    TO-247
    THT
    40A
    1200V